Projenizi Başlatın

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
28 Mayıs, 2019

Web Tasarım Planlaması

Anasayfa Blog Web Tasarım Planlaması

Bir web projeniz mi var? Bu projenin planlamasında bir web tasarıma da sahip olmanız gerektiğini de düşünüyorsanız tam olarak doğru makaleyi okumaktasınız demektir. Evet, projenizi nasıl planlayıp, aşamalar halinde program çıkardıysanız; web tasarım yaparken de planlama ve programlama evleri ortaya çıkar. Bu plan program web sitesini sadece tasarlarken değil, web sitesini işletirken de sürekli devam etmesi gerek hususlardandır. Peki web tasarımı planlaması nedir, nasıl yapılmalıdır, yanlış web tasarım planlaması neden meydana gelir, doğru web tasarım planlanması nasıl yapılır, web tasarım planlanırken yanlış yapılan yerler nedir? Sorularının cevaplarını ararken bu makalenin tam ortasına düştüyseniz sözü çok uzatmadan bilgilerimiz ve tecrübelerimiz doğrultusunda sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Doğru Web Tasarım Planlaması Nasıl Yapılır?

web tasarım planlaması

Öncelikle herkesin  yapabileceğini fakat herkesin profesyonel bir şekilde oluşturamayacağını belirtelim. Çünkü bu iş tecrübe ve profesyonellik sahibi olmayı gerektiriyor.

Web tasarım planlaması, hayallere endeksli, sözel olarak yapılmaz ve bu planlama asla akıl hafızasına kaydedilecek formatta olmaz. Web tasarım planlaması, hayallere ulaşmak için hedef endeksli, yazılı, planlı ve şemalar halinde istatistiksel raporlara dayandırılarak, belgeler halinde saklanmalıdır.

Web tasarım planlaması yapılırken göz ile analiz, söylenti ile hareket, beğeniler ile format değişikliği yapılmaz. Bu aşama sistem, sektör analizi ile başlar tasarım kullanıcı deneyimi ile devam eder, istatistiksel kullanıcı takibi ile gelişir ve müşteri onayıyla sonuca kavuşur.

Bu işlemi yaparken hedefler kulaktan dolma belirlenmez, belirlenen hedeflerin gerçekliği soyut olarak değerlendirilmez ve kişisel düşünceler ile hareket edilmez. Web tasarım planlaması yaparken hedefler istatistiksel olarak raporlanır, hedeflerden beklentiler ve düş payı bırakılarak yüzdesel olarak belirlenir, hedeflere ulaşım oranı belirlenir, belirlenen hedeflere ulaşılamaması durumunda ikinci, üçüncü durumlar planlanır ve devreye sokulur.

Çok kısa olarak bahsettiğimiz bu konu aslında çok geniş satırlarda sayfalara sığmayacak paragraflar ile açıklanması gereken konudur. Belki bu sorunun cevabı üzerine sayfalardan oluşan kalın bir kitapta yazılır. Burada önemli olan başlıklardan bahsederek sizlere bir davet sunduk.

Her Web Tasarımın Planlaması Aynı Olmaz !

Planlama yapılırken, öncelikle planlanacak sektör ve geliştirilmesi gerek projenin beklentileri göz önüne alınmalıdır. Her projeye aynı plan program ile başlanılmaz. Siz buna izin verirseniz, sizin önemsemediğini kimse önemsemez.

Web tasarım projesi her projeye ayrı belirlenir ve her projeye ayrı oluşturulur. Bu şekilde oluşturulması da gerekmektedir. Başarıya ulaşmanız gerçekten bu kadar basit detaylarda yer almaktadır.

Web Tasarımınızı İyi Planlayın ve İyi İşleyin.

Web projenizin en başında web tasarımınızı iyi planlamak, onu daha kolay yönetebilmek ve onu yönetmekten sıkılmamak demektir. Peki bu size ne avantaj sağlar? ; Bu şekilde başlayacağınız işten sıkılmadıkça zevk alacak, zevk aldıkça daha çok ilgilenecek daha çok ilgilendikçe daha çok geliştirecek, daha çok geliştirdikçe arama motorlarında üst sıralara çıkmaya başlayacak ve daha çok müşteri ve kullanıcı kazacaksınızdır.

Bu Yazılarımızı Da Göz Atın

İlgili Yazılar

Hepsini Keşfet

Her Zaman
Sizinleyiz