Projenizi Başlatın

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
2 Haziran, 2019

Web Tasarım Kriterleri

Anasayfa Blog Web Tasarım Kriterleri

Kişilerin ve kurumların sanal ortamda kimliklerini oluşturabilmeleri için yapılan web tasarımın öncesinde ve sonrasında standartlarının yüksek olması ve sağlıklı bir yapıya kavuşması için uymamız gereken web tasarım kriterleri vardır. Web tasarım kriterleri yüksek ziyaretçi trafiği, olumlu geri bildirimler ve yükselen bir prestij olanağı sağlar. Bu yönden web tasarım kriterlerinin sağlıklı ve uygun bir şekilde tasarıma uygulanması sanal profilin güçlü olması açısından hayati öneme sahiptir.

Web Tasarım Kriterleri Nelerdir?

web tasarım kriterleri

Web tasarımın en önemli unsuru web tasarımında yer alacak içeriğin kaliteli ve zengin olmasıdır. Çünkü web tasarımın asıl amacı içerisinde barındırdığı içeriği tüm dünya ile paylaşmaktır. Web tasarımına başladığımız takdirde uygulayacağımız en önemli adım web tasarımını içeriğimize göre dizayn etmektir. Tasarımın güzelliği sadece yeterli olmamakla beraber ziyaretçileri de içerik yönünden memnun etmelidir. İçerik sadece ziyaretçiler için değil aram motorlarında bulunabilirliğinizi arttırmanın en güvenilir ve sağlıklı yoludur.

Zengin ve kaliteli içeriğe sahip bir web tasarımının en önemli ikinci kriteri tasarımdır. Web tasarımı için hazırladığını içeriğinizi ziyaretçilerinize en güzel ve sağlıklı bir şekilde gösterebilmelisiniz. Web sitenizin tipografisi, görselleri ve renkleri içeriğiniz ile uyumlu olmalıdır. Unutmayın ki sanal ortamda en büyük avantajınız web sitenizi ziyarete gelen inşaların web tasarımınızdaki ilk izlenimlerinin olumlu yönde olmasıdır. Logonuzun konumundan tutun da ana sayfanızda kullandığınız görsellere kadar her şey kullanıcının puanlamasına tabidir. Bu yüzden içeriği sağlam bir şekilde taşıyacak ve kullanıcıyı sıkmayan bir web tasarımı her zaman bir adım öndedir.

Web tasarımınızda içerik ve tasarımdan sonra akla ilk gelen durum web tasarımınızın işlevsellik ve kullanışlılığıdır. User experience ya da uix olarak adlandırılan bu durum kullanıcıların web tasarımınızda gezinme kolaylığı ve aradığını ne kadar hızlı ve sağlıklı bir şekilde bulduğu ile alakalıdır. Bunun yanında kullanıcıların web tasarımınızdaki hareketlerine karşılık oluşturulan yapılar ne kadar kolay ve anlaşılır olursa web tasarımınızın kullanıcı dostu olma yolundaki kalitesi artmaya başlar. Çok fazla içerik barındıran web tasarımlarında arama motorunun olması, menülerin kolay olması ve kullanıcıyı yormaması, tipografinin okunabilirliğinin yüksek olması gibi etkenler web tasarım kriterlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

İçerik tasarım ilişkisinin uyumlu olması web tasarımınızın sürekli güncel tutulması gibi etkenler de web tasarım kriterlerinde yer almaktadır. Web tasarımınızın kolay güncellenebilmesi ve güvenli olması gerekmektedir. Tasarladığınız web tasarımı tüm platformlarda sağlıklı bir görünüme bürünebilmeli ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmelidir.

Genel hatlarıyla açıklamaya çalıştığımız web tasarım kriterleri, başladığınız web tasarımınızda sizlere rehberlik edecek ve yol gösterecektir. Unutmayalım ki tasarlanacak web tasarımın bu kriterlere uygun olması web tasarım kriterlerinin standartlara en uygun şekilde uygulanması hayati açıdan çok önemlidir.

Web tasarımınızın ait olduğu kişi ya da kurumun detaylı kimlik analizinden sonra elde ettiğiniz bilgiler web tasarımınızın omurgasını oluşturur. Burada elde ettiğiniz bilgiler ile önce tasarımınızın ana hatlarını belirlerken, web tasarım kriterlerinizi de belirlersiniz. Web tasarımında kullanacağınız yazı tipinin nasıl olması gerektiği, kullanacağınız renklerin kurumsal renkleri yansıtması ve web tasarıma gireceğiniz içeriğe göre tasarımın yapısının sağlıklı ve uyumlu olması gibi etkenler size kriterlerinizi oluşturmada mihenk taşı olacaktır.

 

Bu Yazılarımızı Da Göz Atın

İlgili Yazılar

Hepsini Keşfet

Her Zaman
Sizinleyiz