Projenizi Başlatın

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
31 Mayıs, 2019

Web Tasarım Aşamaları

Anasayfa Blog Web Tasarım Aşamaları

Bir işe başlamadan önce aşamaların belirlenmesi, plan ve program oluşturulması; yapılacak işin kalitesini yükseltir. Düzenli çalışma ve çalışmaları evrelendirmek hayatımızdaki bütün işlerimiz için geçerlidir. Web tasarım aşamaları oluşturmakta bu konuda olmazsa olmazlarımızdır.

Web tasarım aşamaları bir kalıba oturtularak üç başlık adı altında oluşturulsa da bunun yanlışlığını savunmaktayız. Nasıl ki her web tasarım projesi aynı sektörde olmuyor, aynı müşteri kitlesine hitap etmiyor, aynı kullanıcı etkileşimini sunmuyor ve aynı sistem ile çalışmıyorsa; web tasarım aşamalarının da web tasarım projesine özel olarak planlanması gerekmektedir. Bu kısımda yapılan planlama yanlışlığı tıpkı küçük bir kar topu gibi çığ gibi büyüyerek çok hevesli başladığınız işin sonunda size sıradanlık hissi yaratacaktır. Çünkü siz web tasarımınızı daha işin planlama aşamasında hedeflerinizi belirleyerek planlamadınız. Hedeflerini proje bazlı belirlemediğiniz, bu hedeflere uygun plan ve bu planı işleyecek program oluşturmadıysanız; başarıya ulaşmanın ilk adımını gerçekleştiremediniz demektir. Bu planlamayı ve planı işleyecek programı tecrübeli ve teknik olarak bilgili kimsenin profesyonel olarak hazırlaması projenize artı değer katacaktır.

web tasarım aşamaları

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Genel kalıplar üzerine oturtulan ve piyasada sıkça tercih edilen plan program türü; web dizaynı, yazılım aşaması ve test&yayınlama aşamalarıdır. Fakat bu aşamalarda yeterince detaylandırma bulunmadığından yetersiz kalacak türden bir web tasarım projesi ortaya çıkar. Bir web tasarım ajansına “web tasarım aşamalarınız nedir?” diye bir soru sorduğunuzda sizlere klasik olan bu üç cevabı veriyorsa bu ajansın yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu tarz içeriği belli olmayan ve üstün körü vaad edilen aşamaların altı boştur. Bu açıklamalar sizlere iş yükünden kaçmak ve detaylıca bilgi veriyormuş gibi gözüküp daha sonra altı dolu olmayan sözlerle biz bunları vaad etmedik diye pay bırakmak olabilir.

Web Tasarım Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

Web tasarım aşamalarının bir kalıba oturtulmadan web tasarım çalışmasına göre özel olarak belirlenmesi temel kuraldır. Peki bu temel kural neye göre oluşturulmalı hangi noktalar dikkate alınmalıdır?

1- Web tasarım projesinin ne hedefle oluşturması gerektiği kesinleşmeli (ürün satışı, ürün tanıtımı, kurumsal firma kimliği, hizmet tanıtımı, arkadaşlık sitesi, gelir getiren proje, blog sitesi)
2- Hedef / Sektör analizi yapılmalı ve rakipler incelenmeli
3- Hedeflere uygun kullanıcı davranışları incelenmeli (sektörünüzde kullanıcılar en çok neleri arıyor veya nelere ihtiyaç duyuyor, sektörünüzde kullanıcılar ne tarzda web sitelerini ziyaret ediyor yada beğeniyor)
4- Kullanıcı davranışlarına göre web tasarım şekillendirilmeli
5- Ortaya çıkan web tasarımı hızlı ve doğru çalışan bir sistem ile entegre edilmeli ve sistemin güvenlik testleri ve diğer testleri gerçekleştirilmeli
6- Yazılımınız ile harmanlanmış web tasarımınız doğru seçilmiş web sunucularında hizmet vermeli ve sunucu tabanlı aksaklıklar ortadan kaldırılmalı
7- Canlı yayına alınmış projeniz teknik açıdan sürekli takip edilmeli ve aynı performansın kalıcılığı sağlanmalıdır.
8- Bu şekilde google üzerinde ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Bahsedilen bu 7 madde web tasarımın aşamaları değil, web tasarımın aşamalarını oluşturmak için dikkat edilen hususların temelidir. Bu hususlar projenin içeriğine göre değişiklik gösterecek.

Web tasarım aşamalarını belirlemek profesyonellik ve tecrübe gerektirmektedir. Sizde bir web tasarım projesi ortaya çıkarmak istiyorsanız bu konuda profesyonel web tasarım ajanslarıyla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazılarımızı Da Göz Atın

İlgili Yazılar

Hepsini Keşfet

Her Zaman
Sizinleyiz