Projenizi Başlatın

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
11 Mart, 2019

Web Sitesi ve Önemi

Anasayfa Blog Web Sitesi ve Önemi
web tasarım neden gereklidir

Bir internet sitesine sahip olmak ve bu siteyi işletmek, sosyal medya hesaplarıyla güçlendirmek; dijital pazarlama sektöründe markalaşmak için en büyük etkenlendir.

Günümüzde küçüğünden büyüğüne bir çok işletme artık web sitesi yaptırıyor ve dijital pazara yatırım yapıyor. Hatta öyledir ki geçmişte internet sitesi için asla para harcamam diyenler şuan internet sitesi yaptırmakla kalmıyor, birde reklam yatırımları için bütçe ayırıyor. Yani kısacası şuan için, – hala azda olsa –  doğru yatırımlara yönelme konusunda bir çağı açtık ve dijital pazarlamanın gücünün farkına varmaya başladık.

Herkesin web sitesinin farkına vardığı; sosyal medya hesaplarının yatırım odağı olduğu dönemde rekabet her sektör için artacak ve artan rekabette farkılılık yaratmak ve sonuca uzanmak için bir takım şeyleri daha iyi yapmak gerekecek. Yani bundan iki yıl önce sektörünüzde hiç rakibiniz yokken orta düzeyli bir siteniz bile zirveyi kapabilirken, bu devirde her sektör için zirvenin kriteri mükemmele sahip olmaktan geçmektedir.

Web Sitesi Kalite Değeri

Ülkemizde dijital pazarlamanın gereken değeri görmeye başlamasıyla birlikte, bu durumu kazanca çevirmek isteyenler  webmaster, yazılımcı veya sosyal medya uzmanı olarak  kendini tanıtmaya başladı. Evet baktığınızda bir web tasarım ortaya çıkarıyor olabilirler, bir sosyal medya sayfaları da kuruyor olabilirler veya herhangi bir yazılımda yapıyor olabilirler; fakat bunu siz kendinizde yapabilirsiniz.


İşte tam burada yazının en önemli bölümlerinden birine geliyoruz, yukarıda ki paragrafta cümleyi bitirdiğim son kelimeler “bunu sizde yapabilirsiz” … Hiç kimse de yapamayacağınız iddiasını ortaya atamaz, fakat yukarıda da değindiğimiz gibi günümüzde artık sadece web sitesi ve sosyal medya hesapları sahibi olmak değil, bunları mükkemmeliyet seviyesine ulaştırmak size geri dönüşler sağlayacaktır. Bu seviye içinde doğru web tasarım firmalarıyla çalışmanız, işe başlarken yapacağınız en iyi seçim ve ilk avantajınız olacaktır.

Web Sitesi Kalite Değerini Nasıl Arttırabilirsiniz

Web sitenizin kalitesini arttırmanın birinci adımı web tasarımınızı kaliteli oluşturmaktır. Web tasarımınız arama motorları kriterlerine uygun, bütün mobil cihazlardan erişime açık, sosyal medya hesaplarınızla entegreli çalışan ve anahtar kelimeleriniz ile doğru miktarda donatılmış olması ilk bölüm için mükemmel kalite demektir. 

Web tasarım alt yapınızı oluşturdunuz peki şimdi ki işlemimiz sizce ne olabilir? Tabii ki de bu tasarımı doğru bir alan adı altında yayına açmaktır. Bu konu kullanıcının ilk izlenimi için düşündüğünüzden çok daha fazla önemlidir. Siteniz ne kadar kaliteli olursa olsun kullanıcı tarafından ciddiye alınmayan bir alan adı yani yanlış alan adı seçmeniz bu kalitenizi kimseye gösterememeniz demektir.

Görsel olarak her şey tamam ve hatta kusursuz da olabilir, fakat bu hala insanların sizi ziyaret etmesi ve sizinle etkileşime geçmesi demek değildir. Çünkü şuana kadar yaptığımız web tasarım kalitesi adı altında ki yorumlamalarımız, web sitenize gelen kullanıcıları web tasarımınız sunduğu imkanlar ile memnun etmek, akıllarına yerleşmek ve tekrar geri dönmeleri için onları uğurlamaktı.

Yani kullanıcıyı nasıl karşılayacağımız konusunda hem fikir olduk çalışmamızı yaptık ve artık gelmelerini mi bekleyeceğiz?

Tabii ki de hayır; çünkü ıssız bir sokakta sessizce beklerseniz kimse sizin orda olduğunuzu bilmez.

Bundan dolayı sosyal medya da doğru paylaşımlar yaparak kurumsal sayfanızı güçlendirip buradan kullanıcıları internet sitenize çekeceksiniz zaten kaliteli web tasarım onları bekliyor olacağı içinde karşılamanız zor olmayacaktır.

Sosyal Medya İçin Doğru İçerik Oluşturmak

Bu konu için her na kadar uzun bir başlık açılması gerekse de bir bilgi sağlarken sizlerin sayfa sayfa gezerek bilgi toplamasından yana olmadığımdan yada en azından kendimde bilgi toplamaya çalışırken bu yöntemi kullananlardan nefre ettiğimden dolayı burada kısaca değineceğim.

Öncellikle sektörünüzde ilgili insanlar neyi merak ediyor, google da yada arama motorlarında hangi anahtar kelimeler ile sorgulama yapıyor ve sizin web tasarımınız bu anahtar kelimenin hangilerine cevap niteliğinde bilgiler barındıyor bunların araştırmasını yapmanız gerekmektedir.

Anahtar Kelime Analizi: Bunun için Google Trends ve diğer araçları kullanarak gündemde trend olan sektörünüzle alakalı anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reklam Yatırımları İçin Bütçe Ayırın

Bu başlık sizi ürkütmesin çünkü inanın gerek sosyal medya reklamları gerekse Googlenın sağladığı reklam hizmeti olan adwords reklamları düşündüğünüzün kat kat altında bir bütçe ile verim alınabilecek reklam fırsatlarıdır.

Eğer işinize saygı duyuyor ve gerçekten büyümek istiyorsanız bu başlık kesinlikle tercih etmeniz gereken ve kesin sonuç alacağınız en önemli maddedir.

Bu maddeyi tercih etmeniz durumunda da yaptıracağınız işin kalitesi ve sağlığı açısından reklam danışmanlığı, adwords yönetimi, adwords danışmanlığı yada sosyal medya reklam yönetimi (facebook reklam yönetimi, instagram reklam yönetimi) gibi firmalar ile çalışmanız ve profesyonel yönetim hizmeti almanız gerekmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonuna Önem Verin

Web sitenizin arama motoru optimizasyonu sadece ilk maddelerde bahsettiğimiz gibi web tasarımınız ile alakalı değildir. Daha sonra da aynı kalitede web sitenizi yönetmeniz ve arama motoru optimizasyonu için kriterlerın yada başka bir değişle Googlenın sizden istediklerinin dışına çıkmamanız gerekmektedir.

Seo Kriterlerine Uyun

Link yapınızı, sayfa içi etiketleriminizi ve arama motorlarına yaptığınız bildirimlerin hepsi kriterlere uygun olsun, bunu web tasarımınızı yapan web tasarım firmasından özellikle talep edin ve sakın boşlamayın.

Sitenizi Sürekli Güncel Tutun

Sitenizi olabildiğince içerikler paylaşarak güncel tutunuz, fakat paylaşmak olmak için kopya içerik yada her sayfa da ele alınan konuları ele alarak paylaşımlar yapmayın. Kullanıcının dikkatını çekecek ve hatta ilk sizde gördüğünü düşünerek bu yazıları paylaşabilecek türde yazılar paylaşın.

Biraz detaylı inceleyip, biraz konuyu fazla uzatmış olabiliriz. Fakat bu kadar sözden sonra eğerki böyle bir takip yapabileceğinizi düşünmüyorsanız yada bu ilgiyi web sitenize çok görüyorsanız; 

Bunun için bir web tasarım firmasıyla anlaşabilirsiniz; hem profesyonel yönetim hizmeti alır hemde ilgilenemediğiniz vakitlerde bile web sitenizde ilgilenecek birileri sizin için hep var olur.

Bu bütçeyi de çok görüyorsanız ve yazının ta en başında ifade ettiğim gibi küçük mevlalara yaptırırım soran olursa var derim kıyıda köşede kalır tarzında düşünüyorsanız.

Web tasarım yaptırmaktan vazgeçin ve kendi kuruluşunuzun itibarını kendiniz kötü etkilemeyin.

Bu Yazılarımızı Da Göz Atın

İlgili Yazılar

Hepsini Keşfet

Her Zaman
Sizinleyiz