Projenizi Başlatın

Almak istediğiniz hizmet yada hizmetlerden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.
27 Şubat, 2019

Mobil Uygulama Nedir?

Anasayfa Blog Mobil Uygulama Nedir?

Tuşlu telefonlarımızdan sonra akıllı telefonların hayatımızı işgal ettiği dönemlerin içerisinde bulunuyoruz. Akıllı telefonların oluşturduğu pazar payı ve pazarı da oluşturan mobil uygulamalar hakkında detaylı inceleme yapalım.

Mobil uygulamalar, akıllı telefonlarda ve tabletlerde çalışabilen ve kullanıcının kolay kullanımı amacıyla özel tasarlanmış kullanıcı etkileşimli uygulamalardır. Akıllı telefonların farklı işletim sistemlerine nadir olarak rastlasak da bu pazarda en yaygın işletim sistemi olarak Android ve IOS işletim sistemleri karşımıza çıkmaktadır. Her işletim sistemi kendisiyle uyumlu mobil uygulamaları çalıştırmaktadır. Bundan dolayı bir mobil uygulama hem Android hem IOS ortamında çalışamaz, ancak aynı uygulamanın iki farklı yazılım dilinde uyarlanması gerekmektedir.

Mobil Uygulama Neden gereklidir?

Mobil uygulamalar kullanıcılar ile daha pratik ve daha çok etkileşimde bulunan uygulamalardır. Bundan dolayı gerek geliştirici firmalar, yatırımcı firmalar gerekse hizmet sunan firmalar daha iyi hizmet verebilmek amacıyla bu pazarda kendine ait mobil uygulamaları ile yer almayı tercih etmektedir.

Örneğin internet şubesi kullanan bir bankanın mobil uygulama oluşturması rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlar. Çünkü yapılacak banka işlemlerini cep telefonunuzdan günün her saati ve her yerde yapabilme imkanını sunar.

Mobil Uygulama Marketleri

Mobil uygulama pazarını oluşturan ve mobil uygulamaları kullanıcıların indirebileceği marketler mevcuttur. Bu marketler arasında yine en çok kullanılan iki market bulunmaktadır. Genelde Android uygulamalar için “Google Play Store” ve iPhone markalarının kullandığı IOS uygulamalar için “App Store” bu pazarın başını çeken iki dev markettir. Bunun yanı sıra birçok markete de rastlayabilirsiniz, aslında her mobil cihaz markasının kendi markası adına müşterilerine sunduğu bir mobil uygulama marketi bulunmaktadır. Mobil uygulama marketlerinden birçok uygulamayı ücretsiz indirebileceğiniz gibi ücretli uygulamalarda karşınıza çıkabilir. Ücretli uygulamalar için tek ödeme yöntemi kredi kartı ödemesidir.

Mobil Uygulama Avantajları

Mobil uygulamalar kullanıcı tarafını memnun etmek ve bu memnuniyetten geri dönüşler sağlamak amacıyla ortaya çıkarılan uygulamalardır. Birçok farklı sektöre ait mobil uygulamalara rastlayabiliriz. Haberden, banka işlemlerine, oyun, müzik, spor ya da eğlence kategorileri ve daha fazlası için binlerce mobil uygulamaya ulaşabiliriz.

  • Mobil uygulamalar internet paketlerinizi internet sitelerinizden daha az meşgul eder, bundan dolayı daha çok tercih edilirler.
  • Kullanıcılar mobil uygulama üzerinden daha pratik işlemler yaparlar ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirler.
  • E-ticaret sektörü için potansiyel müşteri havuzuna daha net bir şekilde ulaşabilen firmalar için önemli bir icattır.

Bu Yazılarımızı Da Göz Atın

İlgili Yazılar

Hepsini Keşfet

Her Zaman
Sizinleyiz